Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
chiny
Artykuł Sponsorowany
03-10-2022 09:30
Artykuł sponsorowany

Wyścigi smoczych łodzi przyciągają w Chinach tłumy. Jaka jest ich historia?

Święto Smoczych Łodzi to niezwykła i kolorowa tradycja kultywowana przez Chińczyków każdego 5 dnia 5 miesiąca tamtejszego kalendarza księżycowego. Wzmianki o tym obyczaju można znaleźć w legendach i opowieściach, a niektórzy uważają, że jego historia sięga nawet czasów dynastii Xia (2070-1600 p.n.e.). Inni twierdzą zaś, że korzeni tego święta należy poszukiwać w zamiłowaniu mieszkańców okolicy rzeki Jangcy do smoków. Najczęściej przytaczana jest jednak geneza, która dotyczy wielkiego poety. Podobnie jak w przypadku innych chińskich obrzędów i tu główną rolę odgrywa jedzenie…

 Źródło: materiały partnera
ditzt85
ditzt85

Według legendy Święto Smoczych Łodzi zostało zapoczątkowane przez pewne wydarzenie, które miało miejsce w III wieku przed naszą erą. To wówczas w królestwie Chu żył Qu Yuana, będący wielkim poetą i chińskim patriotą. Był oburzony politycznym zepsuciem oraz korupcją w kraju. Gdy wróg najechał Chiny i zdobył stolicę, artysta postanowił napisać poemat "Opłakując Ying" (Ying to nazwa stolicy królestwa Chu). Następnie z rozpaczy rzucił się do rzeki Milo. Miało to miejsce 5 dnia 5 miesiąca chińskiego kalendarza księżycowego. Próby uratowania Qu Yuana, a następnie poszukiwanie jego ciała przez miejscowych rybaków miały dać początek wyścigom smoczych łodzi (wyścigom łódek o kształcie smoka), które każdego roku przyciągają nad rzeki i jeziora tłumy widzów.

Jedziemy na wakacje. Przygoda w Egipcie

To jednak nie jedyny obyczaj związany ze Świętem Smoczych Łodzi. Od czasu tragicznej śmierci Qu Yuana ludzie gromadzili się na brzegu rzeki Milo i wrzucali do niej ryż, chcąc w ten sposób oddać cześć jego duchowi. Aby jedzenie się nie zepsuło, przed wrzuceniem do wody zawijano je w liście trzciny i bambusa. Takie ryżowe zawiniątka do dziś nazywają się zongzi, a ich spożywanie jest najważniejszym obyczajem kulinarnym związanym z tym dniem. Podczas obchodów Chińczycy wymieniają się tym przysmakiem z krewnymi i przyjaciółmi. W niektórych częściach kraju tego dnia spożywa się również solone kacze jaja i ziołowe wino.

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

W ramach obchodów Święta Smoczych Łodzi Chińczycy często przystrajają również swoje drzwi wejściowe pachnącymi bukietami ziół. Niegdyś wierzono, że to sposób na odpędzenie demonów i zapobiegnięcie chorobom. Wypełnione sproszkowanymi roślinami amulety przyczepiano do warkoczyków lub przyszywano do dziecięcych ubrań, służyły one też jako naszyjniki. Inny intrygujący zwyczaj związany z tym dniem dotyczy butów. Przed laty dzieci nosiły obuwie z wizerunkiem tygrysa, co miało im zapewnić długowieczność, spokój i szczęście.

ditzt85

Głównym punktem Święta Smoczych Łodzi jest oczywiście wyścig, który co roku odbywa się w Parku Mokradeł Xixi, w dzielnicy Wuchang w Hangzhou, w mieście w południowo-wschodnich Chinach. Pierwsze takie zawody miały miejsce blisko 500 lat temu. Do dziś biorą w nich udział różne rodzaje smoczych łodzi, których kształt jest przystosowany do wąskiego strumienia Xixi. Sam wyścig można znaleźć nawet na krajowej liście dziedzictwa niematerialnego.

Artykuł sponsorowany
ditzt85
ditzt85