Biwakowanie na dziko – czy to legalne?
Dzikie biwakowanie w Polsce nie jest szczególnie popularne, natomiast z drugiej strony nie brakuje osób, które chętnie spędziłyby urlop jeszcze bliżej przyrody i z dala od innych turystów, których spotykają na polu namiotowym. Czy jest to w Polsce możliwe?
Biwakowanie poza polem namiotowym — czy to legalne?
Większość turystów, który wybierają nocleg poza hotelem, spotyka się na polach namiotowych, na specjalnie wybranych i przygotowanych do tego terenach. Tutaj możesz nie tylko rozbić namiot, ale często także skorzystać z sanitariatu, a także skorzystać z pomieszczeń kuchennych, odpocząć w trochę bardziej "cywilizowanych" warunkach. Co jednak, jeśli chcesz rozłożyć namiot poza polem namiotowym? Czy spędzenie nocy w lesie jest legalne? Okazuje się, że w Polsce biwakowanie "na dziko" nie jest zabronione. Nie oznacza to jednak, że namiot możesz sobie rozbić w absolutnie dowolnym miejscu. Trzeba bowiem pamiętać, że zawsze jesteś na czyimś terenie i ten ktoś powinien wyrazić na twój pobyt zgodę.
Lasy państwowe — jak zapatrują się na rozbicie namiotu w lesie?
Zanim zamierzenie się za stawianie namiotów i rozpalanie ognisk, warto sprawdzić, czy w danym miejscu można rozbić biwak. Na przykład w okolicach województwa zachodniopomorskiego na całej długości linii wydm i klifów nie ma takiej możliwości (chodzi przede wszystkim o ochronę tej wyjątkowej przyrody). Biwakować na plaży generalnie w Polsce nie można, można natomiast przebywać tam po zmroku, tyle tylko, że jedynie ze śpiworem i kocem. Nieco inaczej sytuacja prezentuje się, jeśli chodzi o lasy. Tutaj także nie ma pełnej dowolności, natomiast na stronie lasów państwowych coraz więcej można znaleźć informacji dotyczących legalnych miejsc do biwakowania. W części z nich trzeba zgłosić swój pobyt, w części małe grupy nawet tego nie muszą robić. Ważne, aby rozbijać się w miejscach do tego wyznaczonych. Na stronie nadleśnictwa znajdziesz takie informacje, a jeśli nie — zawsze możesz się skontaktować i uzyskać kompleksową wiedzę. Pamiętaj także o przygotowaniu kompleksowego zestawu sprzętu turystycznego: https://www.sport-shop.pl/sprzet-turystyczny-c-194.html
Rozpalenie ogniska — możesz czy nie?
Rozpalanie ogniska w miejscach wyznaczonych jest możliwe, natomiast pamiętaj, że nie jest to równe pozwoleniu na pozyskiwanie drewna. Jeśli chcesz zebrać suche gałęzie, chrust, drewno na ognisko, skontaktuj się z nadleśnictwem i dowiedz, jak możesz to zrobić zgodnie z prawem. Ognisko należy także odpowiednio zabezpieczyć, aby nie pojawiało się ryzyko rozprzestrzenienia się ognia. Po zakończonym biwaku należy dokładnie wygasić ogień i posprzątać wykorzystywane przez ciebie miejsce. To ważne, aby przestrzegać pewnej kultury biwakowania, okazywać szacunek miejscu, jak i innym osobom, które pojawiają się, aby z tego samego miejsca skorzystać.
Jak wybierać miejsca biwakowe?
Miejsca biwakowe warto przede wszystkim wybrać wcześniej, podjechać w nie, sprawdzić, czy spełniają wszystkie warunki. Przede wszystkim natomiast należy się upewnić, że przebywamy w wyznaczonych miejscach do biwakowania i wszystko robimy w zgodzie z prawem. Często rozbijający namiot mają obowiązek zgłosić taki plan do lasów państwowych odpowiednio wcześniej, warto więc także i o tym obowiązuj pamiętać. Absolutnie nie można rozbijać się na terenach parków narodowych i krajobrazowych (w przypadku tych drugich czasami na obrzeżach pojawiają się specjalne miejsca do biwakowania). Kara za taki nocleg może się okazać wyższa niż nocleg w naprawdę dobrym hotelu. Przed wyjazdem koniecznie także trzeba upewnić się, że mamy ze sobą cały potrzebny sprzęt, prowiant, odpowiednią ilość ciepłej odzieży.
WP Turystyka na: