Trwa ładowanie...
d4h86nu

Mielno

Największe atrakcje
Kraj:
Położenie:

Północno-zachodnia część kraju, nad Morzem Bałtyckim, na Wybrzeżu Słowińskim, w województwie zachodniopomorskim

Strefa czasowa:

UTC±01:00

Waluta:

PLN

Net Factory
Źródło: Net Factory, fot: NetFactory

Mielno określa się mianem polskiej Ibizy. Wczasowicze, uwielbiający imprezy, z pewnością będą zachwyceni tutejszą ofertą klubów, których zagęszczenie na kilometr kwadratowy zadziwia. Usytuowane na dziesięciokilometrowej mierzei Mielno dysponuje kilkoma szlakami rowerowymi, a z sąsiednimi Mielenkiem i Unieściem tworzy znany kompleks wypoczynkowy. Dopiero w roku 1881 zniesiono tu zakaz wspólnych kąpieli kobiet i mężczyzn – dotychczas mieli oni z góry wyznaczone, oddzielne godziny plażowania i wchodzenia do wody.

Mielno – historia

Nazwa Mielno pada pierwszy raz w dokumentacji datowanej na XII wiek. Osada, będąca własnością rodu Damitz do 1776 roku, przeszła pod opiekę rodu Schmeling w 1804 roku. W latach 20-tych XIX wieku na tutejsze kąpieliska zaczęli przyjeżdżać zamożni Niemcy, przede wszystkim z Berlina. Z myślą o nich stworzono obszerną bazę willi, pensjonatów i restauracji. Letnisko z 70 gospodarstwami już wówczas wyróżniało się piękną architekturą, głównie domami szachulcowymi z muru pruskiego.

Mielno – pogoda

Mielno charakteryzuje klimat umiarkowanie zimny. Sporo pada tutaj przez cały rok, nawet w najsuchszym lutym (najbardziej mokry jest lipiec). Średnie temperatury powietrza w lipcu i sierpniu nie przekraczają 20°C. Warto powdychać jod na plażach w Mielnie tuż po sezonie letnim, wczesną jesienią, kiedy wczasowiczów już prawie nie ma, a ceny atrakcji i noclegów spadają.

Mielno – tanie noclegi: domki, hotele, apartamenty, pokoje w Mielnie

Gdzie nocować w Mielnie?

 • Mielno – domki niedaleko plaży to wydatek rzędu minimum 250 złotych za noc. Poza sezonem da się znaleźć ofertę nawet za 100 złotych za dobę dla 6 osób.
 • Mielno – hotele, a zwłaszcza wille oferują promocyjne ceny na dwuosobowe pokoje z łazienkami po przynajmniej 100 złotych za nocleg.
 • Mielno – apartamenty można wynająć za 160 złotych (te jednopokojowe dla 2-3 osób).
 • Mielno – pokoje w ośrodkach wczasowych znajdziemy tu już za 70 złotych od osoby z wyżywieniem, w prywatnych kwaterach będzie jeszcze taniej i raczej bez jedzenia, a z dostępem do kuchni.

Mielno – atrakcje

Co warto zobaczyć w Mielnie i okolicach?

 • Koszaliński Pas Nadmorski ze słowiańskim grodziskiem na niewielkiej wyspie, otoczonej fosą, wydmami, pięknymi lasami, roślinnością halofilną, ze szlakami ochronnymi ptactwa wędrownego.
 • Nadmorskie jezioro Jamno z kanałem Jamieński Nurt, prowadzącym prosto do Morza Bałtyckiego (oddalonego o 200 metrów). Zbiornik znajduje się w miejscu zatoki morskiej, a uchodzą do niego Uniesta i Dierżęcinka. Można skorzystać z wypożyczalni łodzi, motorówek, jachtów, rowerów wodnych, kajaków czy udać się na rejs statkiem wycieczkowym, różnej długości.
 • Latarnia morska w Gąskach z XIX wieku. To drugi pod względem wielkości obiekt tego rodzaju w naszym kraju (50 metrów wysokości), przewyższa go jedynie latarnia morska w Świnoujściu. Światło latarni widoczne jest prawie z 20 mil morskich.
 • Kościół parafialny pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego z XV wieku.
 • Park dworski.
 • Szachulcowa willa z początku XX wieku przy ulicy Kościuszki.
 • Przystanie rybackie Unieście i Chłopy.
 • Dwupoziomowe molo w Chłopach, z przystanią rybacką, gdzie co dzień odbywa się handel świeżo złowionymi bądź wędzonymi rybami w dobrej cenie – łososiami, śledziami, węgorzami czy halibutami.
 • Pomnik jelenia z okresu międzywojnia, upamiętniający udane polowanie jednego z ziemian. Pierwotnie znajdował się przed muszlą koncertową, następnie przy ulicy Parkowej, od 1999 roku natomiast stoi przed urzędem gminy.
 • Pomnik Syreny z metalizowanego betonu, z tarczą i mieczem. Silna nimfa morska usytuowana jest na niewielkim postumencie.

Mielno – plaża

Specyficzny mikroklimat Mielna i bardzo czysta, szeroka oraz bezpieczna plaża przyciągają do miasta corocznie dziesiątki tysięcy turystów. Żeglarski charakter Pomorza Zachodniego uzupełnia międzynarodowe wyróżnienie Błękitna Plaża dla stumetrowego kąpieliska w Mielnie.

Odbywają się tutaj Mistrzostwa Europy w kiteboardingu, gdzie w walce o tytuł mistrzowski bierze udział światowa czołówka sportowców. Przy okazji zawody promują prozdrowotne walory nadmorskiego klimatu, świadome używanie przyrody oraz aktywny tryb życia. Zimą w Mielnie można zobaczyć zloty morsów, uwielbiających pluskanie się w lodowatych morskich falach. Ich symbolem jest Pomnik Morsa (tuż przy głównym wejściu na plażę) z 2010 roku autorstwa Roberta Sobocińskiego.

Mielno – lokalne potrawy

Podstawą lokalnej kuchni w Mielnie są ryby, zarówno bałtyckie, jak i słodkowodne z jeziora Jamno. Najlepiej zaopatrywać się w nie w porcie i kupować je od rybaków tuż po porannych połowach. Wybierajmy restauracje i smażalnie, do których chodzą miejscowi, z lokalnymi produktami, a nie obco brzmiącymi nazwami najczęściej mrożonych filetów rybnych.

Popularne są tutaj również gęsi i przetwory z nich oraz kiszonki (kapusta czy ogórki). Nie można zapominać także o nieśmiertelnych nadmorskich deserach, które smakują tak wspaniale tylko na wybrzeżu: lodach oraz gofrach z bitą śmietaną i owocami (podobno jedne z lepszych są serwowane obok latarni morskiej w Mielnie).

Co warto zjeść i wypić w Mielnie?

Mielno
Przykładowe ceny

Bilet do latarni morskiej w Gąskach: 6 i 4 zł;
godzina parkingu niestrzeżonego: od 3 zł;
śniadanie w restauracji: od 10 zł;
zupa: od 7 zł za zupę dnia;
obiad w restauracji: od 35 zł,
piwo w barze: od 8 zł.

Komunikacja

taksówki; jest tu przystanek kolejowy Mielno Koszalińskie

Orientacyjna odległość

Od Warszawy: 528 km – 5 h 52 min jazdy, od Krakowa: 695 km – 7 h 45 min jazdy, od Wrocławia: 513 km – 6 h 14 min jazdy

Lotniska
Noclegi

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4h86nu
d4h86nu
d4h86nu