Mielno
Kraj: | |
Położenie: | Północno-zachodnia część kraju, nad Morzem Bałtyckim, na Wybrzeżu Słowińskim, w województwie zachodniopomorskim |
Strefa czasowa: | UTC±01:00 |
Waluta: | PLN |
Mielno określa się mianem polskiej Ibizy. Wczasowicze, uwielbiający imprezy, z pewnością będą zachwyceni tutejszą ofertą klubów, których zagęszczenie na kilometr kwadratowy zadziwia. Usytuowane na dziesięciokilometrowej mierzei Mielno dysponuje kilkoma szlakami rowerowymi, a z sąsiednimi Mielenkiem i Unieściem tworzy znany kompleks wypoczynkowy. Dopiero w roku 1881 zniesiono tu zakaz wspólnych kąpieli kobiet i mężczyzn – dotychczas mieli oni z góry wyznaczone, oddzielne godziny plażowania i wchodzenia do wody.
Mielno – historia
Nazwa Mielno pada pierwszy raz w dokumentacji datowanej na XII wiek. Osada, będąca własnością rodu Damitz do 1776 roku, przeszła pod opiekę rodu Schmeling w 1804 roku. W latach 20-tych XIX wieku na tutejsze kąpieliska zaczęli przyjeżdżać zamożni Niemcy, przede wszystkim z Berlina. Z myślą o nich stworzono obszerną bazę willi, pensjonatów i restauracji. Letnisko z 70 gospodarstwami już wówczas wyróżniało się piękną architekturą, głównie domami szachulcowymi z muru pruskiego.
Mielno – pogoda
Mielno charakteryzuje klimat umiarkowanie zimny. Sporo pada tutaj przez cały rok, nawet w najsuchszym lutym (najbardziej mokry jest lipiec). Średnie temperatury powietrza w lipcu i sierpniu nie przekraczają 20°C. Warto powdychać jod na plażach w Mielnie tuż po sezonie letnim, wczesną jesienią, kiedy wczasowiczów już prawie nie ma, a ceny atrakcji i noclegów spadają.
Mielno – tanie noclegi: domki, hotele, apartamenty, pokoje w Mielnie
Gdzie nocować w Mielnie?
- Mielno – domki niedaleko plaży to wydatek rzędu minimum 250 złotych za noc. Poza sezonem da się znaleźć ofertę nawet za 100 złotych za dobę dla 6 osób.
- Mielno – hotele, a zwłaszcza wille oferują promocyjne ceny na dwuosobowe pokoje z łazienkami po przynajmniej 100 złotych za nocleg.
- Mielno – apartamenty można wynająć za 160 złotych (te jednopokojowe dla 2-3 osób).
- Mielno – pokoje w ośrodkach wczasowych znajdziemy tu już za 70 złotych od osoby z wyżywieniem, w prywatnych kwaterach będzie jeszcze taniej i raczej bez jedzenia, a z dostępem do kuchni.
Mielno – atrakcje
Co warto zobaczyć w Mielnie i okolicach?
- Koszaliński Pas Nadmorski ze słowiańskim grodziskiem na niewielkiej wyspie, otoczonej fosą, wydmami, pięknymi lasami, roślinnością halofilną, ze szlakami ochronnymi ptactwa wędrownego.
- Nadmorskie jezioro Jamno z kanałem Jamieński Nurt, prowadzącym prosto do Morza Bałtyckiego (oddalonego o 200 metrów). Zbiornik znajduje się w miejscu zatoki morskiej, a uchodzą do niego Uniesta i Dierżęcinka. Można skorzystać z wypożyczalni łodzi, motorówek, jachtów, rowerów wodnych, kajaków czy udać się na rejs statkiem wycieczkowym, różnej długości.
- Latarnia morska w Gąskach z XIX wieku. To drugi pod względem wielkości obiekt tego rodzaju w naszym kraju (50 metrów wysokości), przewyższa go jedynie latarnia morska w Świnoujściu. Światło latarni widoczne jest prawie z 20 mil morskich.
- Kościół parafialny pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego z XV wieku.
- Park dworski.
- Szachulcowa willa z początku XX wieku przy ulicy Kościuszki.
- Przystanie rybackie Unieście i Chłopy.
- Dwupoziomowe molo w Chłopach, z przystanią rybacką, gdzie co dzień odbywa się handel świeżo złowionymi bądź wędzonymi rybami w dobrej cenie – łososiami, śledziami, węgorzami czy halibutami.
- Pomnik jelenia z okresu międzywojnia, upamiętniający udane polowanie jednego z ziemian. Pierwotnie znajdował się przed muszlą koncertową, następnie przy ulicy Parkowej, od 1999 roku natomiast stoi przed urzędem gminy.
- Pomnik Syreny z metalizowanego betonu, z tarczą i mieczem. Silna nimfa morska usytuowana jest na niewielkim postumencie.
Mielno – plaża
Specyficzny mikroklimat Mielna i bardzo czysta, szeroka oraz bezpieczna plaża przyciągają do miasta corocznie dziesiątki tysięcy turystów. Żeglarski charakter Pomorza Zachodniego uzupełnia międzynarodowe wyróżnienie Błękitna Plaża dla stumetrowego kąpieliska w Mielnie.
Odbywają się tutaj Mistrzostwa Europy w kiteboardingu, gdzie w walce o tytuł mistrzowski bierze udział światowa czołówka sportowców. Przy okazji zawody promują prozdrowotne walory nadmorskiego klimatu, świadome używanie przyrody oraz aktywny tryb życia. Zimą w Mielnie można zobaczyć zloty morsów, uwielbiających pluskanie się w lodowatych morskich falach. Ich symbolem jest Pomnik Morsa (tuż przy głównym wejściu na plażę) z 2010 roku autorstwa Roberta Sobocińskiego.
Mielno – lokalne potrawy
Podstawą lokalnej kuchni w Mielnie są ryby, zarówno bałtyckie, jak i słodkowodne z jeziora Jamno. Najlepiej zaopatrywać się w nie w porcie i kupować je od rybaków tuż po porannych połowach. Wybierajmy restauracje i smażalnie, do których chodzą miejscowi, z lokalnymi produktami, a nie obco brzmiącymi nazwami najczęściej mrożonych filetów rybnych.
Popularne są tutaj również gęsi i przetwory z nich oraz kiszonki (kapusta czy ogórki). Nie można zapominać także o nieśmiertelnych nadmorskich deserach, które smakują tak wspaniale tylko na wybrzeżu: lodach oraz gofrach z bitą śmietaną i owocami (podobno jedne z lepszych są serwowane obok latarni morskiej w Mielnie).
Co warto zjeść i wypić w Mielnie?
- Zupę rybną.
- Śledzie.
- Fish & chips.
- Ryby wędzone.
- Owoce morza.
- Paprykarz.
- Pasztet z gęsi.
- Kapustę kiszoną z beczki.
- Ogórki kiszone, np. jeziorowe.
- Razowy chleb koprzywieński.
- Grzyby marynowane z szyszką.
- Miody pitne.
Przykładowe ceny | Bilet do latarni morskiej w Gąskach: 6 i 4 zł; |
Komunikacja | taksówki; jest tu przystanek kolejowy Mielno Koszalińskie |
Orientacyjna odległość | Od Warszawy: 528 km – 5 h 52 min jazdy, od Krakowa: 695 km – 7 h 45 min jazdy, od Wrocławia: 513 km – 6 h 14 min jazdy |
Lotniska | |
Noclegi |
Komentarze