Pomorze Zachodnie - najpiękniejsze miasta
Świnoujście, Kołobrzeg, Koszalin i Słupsk to główne miasta Pomorza Zachodniego. Sprawdź dlaczego warto je odwiedzić.
Świnoujście, Kołobrzeg, Koszalin i Słupsk to główne miasta Pomorza Zachodniego. Polacy chętnie do nich jeżdżą, zarówno na urlop, jak i na weekendowy wypad. Sprawdź dlaczego warto je odwiedzić.
Świnoujście można nazwać „polskim Amsterdamem”, ponieważ jest położone na kilkudziesięciu wyspach, w tym na największej w delcie Odry – Uznamie. Gości do przyjazdu zachęcają lecznicze morskie powietrze, solanki i borowiny, najszersza w Polsce plaża, tajemnicza wyspa Karsibór oraz połączenia promowe do Skandynawii i na pobliską wyspę Bornholm. Świnoujście jest najbardziej wysuniętym na zachód polskim portem i ważnym ośrodkiem nadgranicznym.
[
Wybrzeże Bałtyku oraz promem na Bornholm * Prezentowane materiały pochodzą z przewodnika turystycznego po Wybrzeżu Bałtyckim opublikowanego nakładem wydawnictwa Bezdroża. *Kołobrzeg - największe polskie uzdrowisko Miasto położone jest na Pomorzu, u ujścia rzeki Parsęty. Od wielu stuleci było ważnym punktem na drogach handlowych Europy. Jego znaczenie podkreśla też fakt wydobywania w tym miejscu soli, będącej niegdyś „białym złotem”. W XIX w., dzięki źródłom solankowym, ]( \"http://bezdroza.pl\" )Kołobrzeg stał się popularnym kurortem. Pozostaje nim do dnia dzisiejszego, będąc jednocześnie prężnym ośrodkiem kulturalnym i ważnym portem. Najważniejszym zabytkiem miasta jest katedra pw. Wniebowzięcia NMP. To wspaniały przykład niemieckiego gotyku ceglanego,
wyróżniającego się nie tylko strzelistością budowli, lecz także masywną monumentalnością wnętrza.
W jednym z rankingów tygodnika „Polityka” kołobrzeska plaża otrzymała najwięcej punktów ze wszystkich plaż w kraju pod względem bezpieczeństwa i czystości. Jest ona piaszczysta i dość szeroka. Często odbywają się tu turnieje i konkursy. Dodatkową atrakcję stanowi też zjeżdżalnia wodna. Najlepiej pójść na plażę zachodnią, która stara się o wyróżnienie „Błękitna Flaga”. Minusem jest tylko zimny prąd morski i otwarte morze, a w konsekwencji wyjątkowo zimna woda, której temperatura w ciągu jednej doby potrafi spaść z 18 do 7°C. Średnia temperatura wody wynosi ok. 16°C.
Świnoujście
Koszalin
Słupsk
Koszalin - stolica Pomorza Środkowego
Położony jest w wyjątkowo malowniczej okolicy. Do brzegu morza w linii prostej jest zaledwie 6 km, a zewsząd otaczają go lasy mieszane. Przez miasto przepływa rzeczka Dzierżęcinka, a nad całą okolicą góruje Chełmska Góra. Jak z dumą podkreślają mieszkańcy, prawie 40 % ogólnej powierzchni miasta zajmują lasy, zieleńce i parki. Koszalin nie słynie może z wybitnych zabytków architektonicznych, jego prawdziwy atut stanowią spokój, zieleń i czyste powietrze, coraz trudniejsze do znalezienia.
Koszalin to właściwie jedna główna ul. Zwycięstwa. Centrum miasta stanowi rynek, niedaleko którego leży katedra pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Kościół powstawał w latach 1300–33 i jest najstarszą zachowaną budowlą miasta. Nietrudno poznać, że świątynia reprezentuje styl zwany gotykiem północnoniemieckim. Nieco dalej od centrum, przy ul. Modrzejewskiej, znajduje się kaplica św. Gertrudy. Budowla powstała pod koniec XIV w. i pełniła funkcję świątyni przyszpitalnej i cmentarnej. Ważną atrakcją okolic Koszalina jest góra chełmska – najwyższe wzniesienie na Pomorzu, którego wysokość wynosi 137 m n.p.m. Od wieków góra była miejscem kultu, początkowo religii pogańskich, potem chrześcijaństwa. W XIV w. stała się sławnym miejscem odpustowym i pątniczym.
Świnoujście
Kołobrzeg
Słupsk
Słupsk - Paryż Północy
Choć o Słupsku raczej nie mówi się jako o mieście nadmorskim, jest on wart obejrzenia w trakcie pobytu nad Bałtykiem. Położony 18 km od jego brzegu, intryguje średniowieczną starówką i sympatyczną atmosferą. Dodatkowo wszystkich wielbicieli Witkacego skusi wspaniała kolekcja jego dzieł, zgromadzonych w tutejszym muzeum.
Na przełomie XIX i XX w. Słupsk zyskał sobie miano „Paryża Północy”. Jego wspaniałej architektury, będącej melanżem stylów i kultury Pomorza, trudno było nie docenić. I choć po tamtych czasach zostało niewiele, to miasto nadal ma wiele do zaoferowania. Zabytkiem najwyższej rangi jest bez wątpienia Zamek Książąt Pomorskich. Powstał w sąsiedztwie rzeki Słupi, w obrębie dawnego średniowiecznego grodu. W latach 80. XVI w. z inicjatywy Jana Fryderyka budowla została poddana gruntownemu remontowi, który przeobraził gotyckie zamczysko w wykwintną rezydencję renesansową. Dopiero po II wojnie światowej zamek został odbudowany w formie architektonicznie zbliżonej do tej, jaką miał w XVI w.
Od 1965 r. jest siedzibą Muzeum Pomorza Środkowego. Zbiory są prezentowane są na wystawach stałych oraz czasowych. Z tych pierwszych warto polecić znajdujące się na parterze i pierwszym piętrze Skarby książąt pomorskich i Sztukę dawną Pomorza XIV–XVIII w. Nieopodal zamku znajduje jest kościół św. Jacka. Świątynia powstała z myślą o zakonie dominikanów, który został sprowadzony do Słupska przez księcia Mszczuja II w 1278 r. Na południe od zamku leży kaplica św. Jerzego, wybudowana w XV w. dla zapewnienia opieki duszpasterskiej chorym ze szpitala pod tym samym wezwaniem. Budowla reprezentuje rzadko spotykany na Pomorzu typ prawie okrągłych (ta jest 8-boczna) kaplic wzorowanych na Grobie Świętym w Jerozolimie.
Świnoujście
Kołobrzeg
Koszalin