Trwa ładowanie...

Skała Agaty. Oficjalnie uznana za najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich

Najnowsze badania zmieniają historię i potwierdzają "wyższość" Skały Agaty nad Łysicą. W ten oto sposób mamy nowy najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich. Fakt ten został potwierdzony w oficjalnych dokumentach.

Skała Agaty. Oficjalnie uznana za najwyższy szczyt Gór ŚwiętokrzyskichŹródło: Shutterstock.com
d1g7oqt
d1g7oqt

Badania prowadzone przez naukowców z Politechniki Świętokrzyskiej ujawniły niedostrzegany przez lata istotny fakt. Dr Maciej Hajdukiewicz i dr inż. Ihor Romanyshyn dostrzegli różnice między wartościami wysokości na modelu terenu, a tymi podawanymi na mapach.

Łysica jest wyższa niż pokazują to mapy, ale jeszcze wyższa jest Skała Agaty. Zgodnie ze wszystkimi mapami i przewodnikami Łysica miała wysokość 612 m n.p.m. Te informacje to już przeszłość, bo badacze operują już innymi danymi.

Nowe wartości zweryfikowano za pomocą pomiarów dwiema niezależnymi metodami. Pierwszą z nich było zbadanie wysokości przy pomocy urządzenia GPS, a drugą wykonanie pomiarów niwelacyjnych. Obie metody potwierdziły, że Skała Agaty jest wyższa od Łysicy.

d1g7oqt

Po badaniach przeprowadzonych przez naukowców do Państwowego Zasobu Geodezyjnego wprowadzone zostały nowe dane: Łysica – 613,31 m n.p.m. i Skała Agaty – 613,96 m n.p.m. Ta pierwsza zostanie wykreślona z podręczników szkolnych, a jej chlubne miejsce zastąpi nowa rekordzistka Gór Świętokrzyskich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Cudowne austriackie góry

d1g7oqt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1g7oqt