Trwa ładowanie...
dd6alp0

Wulkany świata. Poznaj miejsca, w których można je zobaczyć

Wśród wulkanów wyróżnić możemy obiekty aktywne, drzemiące oraz wygasłe, które mamy również w naszym kraju. Usytuowane są na powierzchni Ziemi, a z wnętrza wydobywa się lawa, substancje piroklastyczne i różnego rodzaju wulkaniczne gazy. Gdzie można zobaczyć wulkany świata? Poznaj miejsca, w których można je podziwiać.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

Turystyka związana z wędrówkami w pobliże wulkanów kwitnie
Turystyka związana z wędrówkami w pobliże wulkanów kwitnie (Wikimedia Commons CC BY)
dd6alp0

Sycylia – Etna

Sycylię warto odwiedzić od wiosny do jesieni, kiedy gorącą wyspę można zarówno aktywnie zwiedzać, jak i plażować. Na wschodnim wybrzeżu znajdziemy czynny włoski stratowulkan Etna, największy tego typu obiekt na terenie naszego kontynentu (3340 m n.p.m.), zajmujący powierzchnię 1250 km². Usytuowany jest on w Parku Regionalnym Etna, a od 2013 roku widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jego początki datuje się na 500 tysięcy lat. Od tego czasu zanotowano prawdopodobnie 200 erupcji wulkanu Etna.

Katania rozciąga się u stóp wulkanu Etna Pixabay.com
Katania rozciąga się u stóp wulkanu Etna (Pixabay.com)

Obiekt odgrywa istotną rolę dla turystyki prowincji oraz miasta Katania – przez cały rok przyjezdni korzystają z możliwości pieszych, rowerowych bądź konnych wycieczek lub atrakcyjnych stoków narciarskich na zboczach Etny. Okoliczne tereny są niezwykle żyzne, co wykorzystywane jest przy uprawie cytrusów, oliwek, fig oraz winorośli. Mitologia grecka podaje, że podczas walki Zeus pokonał potwora Tyfona, stawiając na niego górę Etna. Obserwowane przez nas wybuchy są wyziewami Tyfona i pozostałościami po piorunach boga. Na Etnie istniała również kuźnia Hefajstosa.

Wycieczki w górę wulkanu Etna cieszą się dużą popularnością Shutterstock.com
Wycieczki w górę wulkanu Etna cieszą się dużą popularnością (Shutterstock.com, Fot: Frog Dares)

Z czterogwiazdkowego obiektu Brucoli Village na wschodnim wybrzeżu Sycylii przy dobrej widoczności możemy wypatrzeć wulkan Etna. To również doskonała baza wypadowa na wycieczki objazdowe po okolicy, np. w kierunku Syrakuz, Taorminy czy Katanii. Hotel jest pięknie położony, wkomponowany w klify, z bujną roślinnością i widokiem na Morze Jońskie. W cenie tygodniowego pobytu w Brucoli Village zawarte są 3 obfite posiłki dziennie oraz przeloty z lotniska w Katowicach.

Nieco bliżej Etny, w miejscowości Giardini Naxos, znajdziemy kompleks hotelowy Naxos Beach Resort. Ośrodek ten usytuowany jest przy prywatnej, szerokiej, piaszczystej plaży (kamyki pojawiają się na linii wody – zalecamy używanie obuwia ochronnego). Rozległy teren zielony, przepyszne posiłki dwa razy dziennie i zakwaterowanie w większych budynkach lub willach usatysfakcjonują każdego. Niedaleki przystanek autobusowy i często kursujące busy ułatwiają przemieszczanie się po dalszej okolicy sycylijskiego wybrzeża.

Indonezja – Bali doskonałą bazą wypadową na wycieczki po wulkanach

  Wikimedia Commons CC BY-SA
(Wikimedia Commons CC BY-SA, Fot: Simon_sees)

Podczas wypoczynku na indonezyjskiej wyspie Bali warto wybrać się na wycieczkę po okolicznych wyspach.

  Shutterstock.com
(Shutterstock.com, Fot: lkunl)

Znajdziemy tam następujące wulkany:

 • Semeru, we wschodniej części Jawy (3680 m n.p.m.), najwyższy szczyt wyspy. Ostatnia erupcja w 1981 roku zabiła 250 osób i kompletnie zniszczyła kilkanaście wsi.
 • Marapi, czynny stratowulkan na Sumatrze (2890 m n.p.m.), w górach Barisan. Najaktywniejszy od końca XVIII wieku – zanotowano około 50 wybuchów.
 • Tambora, drzemiący stratowulkan na Sumbawie (2850 m n.p.m.). Średnica jego krateru wynosi aż 7 kilometrów, głębokość to przeszło kilometr. Siedmiostopniowy wybuch w 1815 roku był słyszalny na 2 tysiące kilometrów, zabił bezpośrednio prawie 12 tysięcy osób, a kolejne setki tysięcy zginęły z powodu klęski nieurodzaju i chorób. Zagładzie ludności towarzyszyły trzęsienia ziemi w okolicy, fala tsunami, obniżenie temperatury oraz brak lata w kolejnym roku.
 • Krakatau, aktywny wulkan, będący wysepką, usytuowany pomiędzy Jawą i Sumatrą (813 m n.p.m.). Nie wolno zbliżać się do niego na odległość mniejszą niż 3 kilometry. Obszar jest praktycznie całkowicie wysterylizowany z organizmów żywych.
dd6alp0

Przepiękna wyspa Bali leży jedynie o sto kilkadziesiąt kilometrów od drzemiącej Tambory na wyspie Sumbawa czy Semeru na Jawie. Proponujemy kilka świetnych baz wypadowych na wycieczki po Indonezji. Hotel Kupu Kupu Barong&Jungle Retreat Ubud położony jest w ogrodzie tropikalnym, dysponuje widokiem na rzekę, prywatnymi basenami przy apartamentach, tarasami słonecznymi. W cenie tygodniowego pobytu przeloty z lotniska w Warszawie oraz śniadania.

Hotel Puri Bambu to z kolei południowa część indonezyjskiej wyspy Bali. 10-dniowy pobyt w miasteczku Kedonganan w luksusowych warunkach uprzyjemni obszerny bufet śniadaniowy, a także klimatyzowane pokoje z łazienkami ze wspaniałymi widokami.

Islandia – wulkany na wyciągnięcie ręki

Najaktywniejsze europejskie wulkany znajdują się przede wszystkim we Włoszech oraz na Islandii. Malutka Republika Islandii położona jest na Oceanie Atlantyckim, nieco poniżej koła podbiegunowego i stanowi bardzo młodą geologicznie część Europy.

  Shutterstock.com
(Shutterstock.com)

Islandia jest krajem lodu, gorących źródeł termalnych, gejzerów oraz właśnie wulkanów, wśród których najistotniejsze to:

 • Hvannadalshnukur, najwyższy szczyt kraju o wysokości 2119 m n.p.m.
 • Grimsvötn – 1719 m n.p.m.
 • Eyjafjallajökull – 1666 m n.p.m.
 • Askja – 1510 m n.p.m.
 • Hekla – 1491 m n.p.m.
 • Katla - 1363 m n.p.m.
dd6alp0

Tygodniowa wycieczka objazdowa dookoła Islandii to wspaniała oferta dla osób aktywnych, które nie lubią na wakacjach siedzieć w jednym miejscu. W cenie przeloty z Warszawy do stolicy Islandii, Reykjaviku, śniadania w miejscach zakwaterowania oraz wynajęte samochody, którymi podróżuje się po wyspie. Po drodze można zobaczyć m.in. geotermalne jezioro Blue Lagoon, fiordy (również Fiord Wieloryba), wodospady Hraunfossa i Godafoss, jezioro Mývatn, krater Hverfjall, wulkaniczne formacje Dimmuborgir, lodowce, krajobraz księżycowy okolic Mördudalur, błotne baseny, park narodowy, miasta, wioski, muzea, kościoły, ogrody botaniczne.

icon info

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

dd6alp0

Podziel się opinią

Share
dd6alp0
dd6alp0