PlażeWczasy na Litwie. Nadbałtyckie miejscowości poza naszą granicą

Wczasy na Litwie. Nadbałtyckie miejscowości poza naszą granicą

Litewskie kurorty nadmorskie są przepiękne. Szczególnie przyciągają gdański klimat Kłajpedy czy Połąga z 18 km piaszczystej plaży i największym światowym muzeum bursztynu. Sprawdź, jakie litewskie miasta nad Bałtykiem warto odwiedzić.

Wczasy na Litwie. Nadbałtyckie miejscowości poza naszą granicą
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Agnieszka Krasa

23.07.2018 | aktual.: 01.08.2018 16:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli wybierzemy się na Litwę na wybrzeże własnym środkiem transportu, pozytywnie zaskoczy nas dobra infrastruktura drogowa u naszego północno-wschodniego sąsiada. Warszawę dzieli od litewskiej Kłajpedy ok. 575 km, co w praktyce daje 7,5 h jazdy samochodem najkrótszą, całkiem dobrą drogą. Najważniejsze lotniska w kraju to port lotniczy Wilno (VNO), port lotniczy Kowno (KUN) oraz Połąga (PLQ). Na miejsce dojechać możemy także autokarem, a z większych litewskich miast nad morze nawet kilkukrotnie w ciągu dnia ku zadowoleniu przyjezdnych kursują autobusy.

Sprawdź aktualne wycieczki na WP radarOkazji.

Obraz
© Shutterstock.com

Lipiec i sierpień są najbardziej obleganymi miesiącami na litewskim wybrzeżu z wyższymi cenami zakwaterowania, wyżywienia i atrakcji. Pogoda jest jednak wówczas najlepsza z najmniejszą ilością atmosferycznych niespodzianek, a Bałtyk zdecydowanie najcieplejszy. Także na Litwie zjemy prawdopodobnie najlepsze, świeże ryby w dosyć przystępnych cenach. Koniecznie spróbujcie również chłodnika litewskiego oraz wyjątkowych cepelinów.

Połąga – najpopularniejszy kurort na Litwie

Jadąc wzdłuż litewskiego, bursztynowego wybrzeża nadbałtyckiego na południe od granicy z Łotwą, natrafimy na Połągę. Ten modny obecnie kurort usytuowany pośród sosnowych borów jest w zasadzie letnią stolicą Litwy i odpowiednikiem Sopotu. Miasteczko zaczęło się rozwijać dzięki inwestycjom w przyszłe uzdrowisko hrabiego Michała Tyszkiewicza. To tutejszy widok na Morze Bałtyckie tak zachwycił Adama Mickiewicza.

Obraz
© Shutterstock.com | chasdesign

W sezonie w ciągu dnia kuracjusze i letnicy plażują na rozgrzanym piasku, kąpią się w orzeźwiającej wodzie, spacerują po pięknym molo (470 m długości), głównym deptaku, czyli ul. Basanaviciaus czy po utwardzonych ścieżkach w gęstym lesie, wdychając zdrowotny jod. Po zmroku natomiast zaczynają się imprezy i przyjezdni szaleją na parkiecie, na koncertach czy różnego rodzaju festiwalach, aby o świcie obejrzeć wschód słońca na plaży i ustąpić miejsca na pomoście rybakom. Dodajmy, że lot z lotniska Chopina w Warszawie do Połągi trwa 1 h i 20 min.

Kłajpeda – port i przyroda

Nieco na południe od Połągi znajdziemy Kłajpedę, miasto typowo portowe z XIII w., podczas wpływania do niego promem do złudzenia przypominające zabudową Gdańsk. To największy ośrodek miejski historycznej Małej Litwy. Widzimy tutaj mnóstwo żurawi, starych spichlerzy – obecnie restauracji i hoteli, statków handlowych, zwodzony most metalowy, prywatną przystań dla nowoczesnych jachtów.

Obraz
© Instagram.com | mildziunaite

Na wybrzeżu znajdziemy również ruiny średniowiecznego zamku krzyżackiego, możemy odpocząć na plaży nudystów, wziąć udział w festiwalu jazzowym, zajrzeć do delfinarium. To malownicze miasto nad Zalewem Kurońskim charakteryzuje się międzynarodową atmosferą, sporą ilością zabytków, interesujących zakątków, knajpek, ładną architekturą, czystymi plażami oraz bliskością Regionalnego Parku Nadmorskiego. Starówka w Kłajpedzie jest w ciekawy sposób odgrodzona od pozostałej części miasta rzeką.

Nida perełką Neryngi

Miasteczko Nida na Mierzei Kurońskiej to część ekoregionu, położona tuż przy granicy z Rosją. Tak zwanego warkocza dopełniają dodatkowo malutkie miejscowości Pervalka, Preila i Juodkrante, tworzące razem z Nidą Neryngę. Mierzeję porasta puszcza, dzięki której ruchome piaski nie rozpychają się zbytnio.

Obraz
© Pixabay.com | dehaney

W miesiącach wakacyjnych ceny tutaj wzrastają, podobnie jak liczba turystów, dlatego w okolicy nie spotkamy wówczas zbyt dużo urlopowiczów Litwinów. Na ogół kierują się oni zasadą, że jeżeli odległość pomiędzy kocami na plaży przekracza 10 m, to dopiero jest wystarczająca i nie trzeba się przenosić dalej. Zjawisko parawaningu nie występuje więc na nadbałtyckich plażach na Litwie. Tutaj wyjątkowo dba się o naturę i piękną przyrodę, nowo wznoszone budynki muszą nawiązywać architekturą do okolicznego stylu i być jednokondygnacyjne, drewniane. Zachwyca także ciekawy cmentarz ewangelicki.

Ceny są aktualne na dzień publikacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

poradnik kupującegolitwa atrakcjelitwa
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (55)
Zobacz także