Trwa ładowanie...
d3431qu

Malbork

Największe atrakcje
Kraj:
Położenie:

północ Polski, województwo pomorskie, nad rzeką Nogat

Strefa czasowa:

UTC±01:00

Waluta:

PLN

Shutterstock
Źródło: Shutterstock, fot: Pawel Kazmierczak

Malbork jest miastem znanym ze względu na swoje znaczenie historyczne i mieszczący się tam zamek wielkich mistrzów krzyżackich. Malbork leży w województwie pomorskim nad rzeką Nogat, w odległości 30 km od Elbląga i 66 km od Gdańska, natomiast Warszawa oddalona jest o 240 km w linii prostej.

Malbork – historia

Osadnictwo na terenie obecnego Malborka zaczęło kwitnąć w okolicach X wieku, jednak miasto nabrało prawdziwego znaczenia, gdy przeszło w ręce Zakonu Krzyżaków w XIII wieku – Malbork otrzymał prawa miejskie w 1286 roku, a w latach 1309–1457 był stolicą państwa krzyżackiego. Malbork miał duże znaczenie w wielu konfliktach polsko-krzyżackich, a w 1466 roku przeszedł w ręce Polaków.

Miasto i malborski zamek pełniły funkcję twierdzy do 1740 roku, wielokrotnie był zajmowany m.in. przez wojska Napoleona, a w czasie II wojny światowej przez wojska niemieckie. Przez lata po 1945 roku stopniowo odbudowywano miasto, a w 1961 roku powołano do istnienia malborskie Muzeum Zamkowe.

Malbork – pogoda

Klimat panujący w Malborku jest umiarkowany zimy – średnie temperatury w miesiącach letnich utrzymują się w okolicy 20 st. C (najcieplej jest w lipcu), natomiast zimą spadają zwykle do kilku stopni poniżej zera (najzimniejszym miesiącem jest styczeń). Opady w Malborku utrzymują się na wysokim poziomie przez cały rok, a najbardziej deszczowym miesiącem jest czerwiec.

Malbork – zabytki i atrakcje

Największą atrakcją Malborka jest znajdujący się na liście UNESCO zamek wzniesiony w XIII wieku przez zakon krzyżacki. Do innych zabytków i atrakcji Malborka należą:

 • Ratusz – wybudowany w XIV wieku gotycki ratusz; obecnie znajduje się w nim dom kultury;
 • twierdza Malbork – twierdza wzniesiona w łuku Nogatu przez Prusy na przełomie XIX i XX wieku, obecnie można obejrzeć jedynie jej pozostałości; twierdza należała do Linii Dolnej Wisły wraz z twierdzą Grudziądz, twierdzą Toruń i twierdzą Chełmno;
 • mury obronne – pozostałości murów obronnych z bramami i basztami z XIV wieku;
 • Bramy: św. Ducha, Mariacka, Garncarska;
 • Kościół świętego Jana Chrzciciela – pochodzący z XIII wieku kościół rzymskokatolicki z gotyckim i barokowym wyposażeniem;
 • Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy – barokowy kościół wzniesiony na początku XVIII wieku;
 • turnieje szachowe – w Malborku odbywa się Międzynarodowy Turniej Szachowy o Wieżę Zamku Malborskiego;
 • Oblężenie Malborka – coroczne wydarzenie odbywające się w lipcu, podczas którego organizowane są turnieje rycerskie, pokazy i liczne wydarzenia towarzyszące.

Malbork – kuchnia

W Malborku warto spróbować potraw regionalnych Pomorza, do których należą:

 • śledź marynowany Bismarck;
 • dania z gęsiny;
 • zupy: kartoflanka, krupnik (z kaszą jęczmienna i ziemniakami), czernina (z rosołu i krwi kaczej, gęsiej lub innej), brukwianka (na gęsiej wędzące i z brukwią żółtą);
 • kiszka szwedzka (kiełbasa ziemniaczana);

Malbork – komunikacja

Kierując się do Malborka, możemy wybrać transport samochodowy – od strony Warszawy do miasta prowadzi droga krajowa nr 55 lub droga krajowa nr 22, która odchodzi od autostrady A1. Na stację kolejową w Malborku dojeżdżają pociągi z Trójmiasta, Warszawy, Torunia i Elbląga. W obrębie Malborka kursują autobusy komunikacji miejskiej, można też skorzystać z usług taksówkarskich kilku przewoźników.

Malbork w filmie

W Malborku nakręcono wiele filmów, historycznych i nie tylko. Znajdziemy wśród nich Krzyżaków z 1960 roku, seriale Gniewko, syn rybaka (1962), Samochodzik i templariusze (1971), Pan na Żuławach (1982–1984) czy Królowa Bona (1980). Wśród późniejszych produkcji warto wspomnieć o filmach: Wiedźmin (2001), Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć (2012), Układ zamknięty (2013).

Malbork
Przykładowe ceny

– zestaw śniadaniowy: 12 zł
– zestaw obiadowy: 11–20 zł
– piwo 0,5 litra: od 5 zł

Komunikacja

– dojazd do miasta samochodem lub pociągiem
– po mieście można poruszać się autobusami lub taksówkami

Co warto zobaczyć
Wiza/paszport

nie

Orientacyjna odległość

240 km od Warszawy

Lotniska
Noclegi

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3431qu
d3431qu
d3431qu