Trwa ładowanie...
d64hl08
d64hl08

Malbork - Największe atrakcje

Malbork jest jednym z miast Pomorza Gdańskiego Shutterstock
Podziel się

Malbork jest miastem znanym ze względu na swoje znaczenie historyczne i mieszczący się tam zamek wielkich mistrzów krzyżackich. Malbork leży w województwie pomorskim nad rzeką Nogat, w odległości 30 km od Elbląga i 66 km od Gdańska, natomiast Warszawa oddalona jest o 240 km w linii prostej.

d64hl08

Malbork – historia

Osadnictwo na terenie obecnego Malborka zaczęło kwitnąć w okolicach X wieku, jednak miasto nabrało prawdziwego znaczenia, gdy przeszło w ręce Zakonu Krzyżaków w XIII wieku – Malbork otrzymał prawa miejskie w 1286 roku, a w latach 1309–1457 był stolicą państwa krzyżackiego. Malbork miał duże znaczenie w wielu konfliktach polsko-krzyżackich, a w 1466 roku przeszedł w ręce Polaków.

Miasto i malborski zamek pełniły funkcję twierdzy do 1740 roku, wielokrotnie był zajmowany m.in. przez wojska Napoleona, a w czasie II wojny światowej przez wojska niemieckie. Przez lata po 1945 roku stopniowo odbudowywano miasto, a w 1961 roku powołano do istnienia malborskie Muzeum Zamkowe.

Malbork – pogoda

Klimat panujący w Malborku jest umiarkowany zimy – średnie temperatury w miesiącach letnich utrzymują się w okolicy 20 st. C (najcieplej jest w lipcu), natomiast zimą spadają zwykle do kilku stopni poniżej zera (najzimniejszym miesiącem jest styczeń). Opady w Malborku utrzymują się na wysokim poziomie przez cały rok, a najbardziej deszczowym miesiącem jest czerwiec.

d64hl08

Malbork – zabytki i atrakcje

Największą atrakcją Malborka jest znajdujący się na liście UNESCO zamek wzniesiony w XIII wieku przez zakon krzyżacki. Do innych zabytków i atrakcji Malborka należą:

 • Ratusz – wybudowany w XIV wieku gotycki ratusz; obecnie znajduje się w nim dom kultury;
 • twierdza Malbork – twierdza wzniesiona w łuku Nogatu przez Prusy na przełomie XIX i XX wieku, obecnie można obejrzeć jedynie jej pozostałości; twierdza należała do Linii Dolnej Wisły wraz z twierdzą Grudziądz, twierdzą Toruń i twierdzą Chełmno;
 • mury obronne – pozostałości murów obronnych z bramami i basztami z XIV wieku;
 • Bramy: św. Ducha, Mariacka, Garncarska;
 • Kościół świętego Jana Chrzciciela – pochodzący z XIII wieku kościół rzymskokatolicki z gotyckim i barokowym wyposażeniem;
 • Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy – barokowy kościół wzniesiony na początku XVIII wieku;
 • turnieje szachowe – w Malborku odbywa się Międzynarodowy Turniej Szachowy o Wieżę Zamku Malborskiego;
 • Oblężenie Malborka – coroczne wydarzenie odbywające się w lipcu, podczas którego organizowane są turnieje rycerskie, pokazy i liczne wydarzenia towarzyszące.

Malbork – kuchnia

W Malborku warto spróbować potraw regionalnych Pomorza, do których należą:

d64hl08
 • śledź marynowany Bismarck;
 • dania z gęsiny;
 • zupy: kartoflanka, krupnik (z kaszą jęczmienna i ziemniakami), czernina (z rosołu i krwi kaczej, gęsiej lub innej), brukwianka (na gęsiej wędzące i z brukwią żółtą);
 • kiszka szwedzka (kiełbasa ziemniaczana);

Malbork – komunikacja

Kierując się do Malborka, możemy wybrać transport samochodowy – od strony Warszawy do miasta prowadzi droga krajowa nr 55 lub droga krajowa nr 22, która odchodzi od autostrady A1. Na stację kolejową w Malborku dojeżdżają pociągi z Trójmiasta, Warszawy, Torunia i Elbląga. W obrębie Malborka kursują autobusy komunikacji miejskiej, można też skorzystać z usług taksówkarskich kilku przewoźników.

Malbork w filmie

W Malborku nakręcono wiele filmów, historycznych i nie tylko. Znajdziemy wśród nich Krzyżaków z 1960 roku, seriale Gniewko, syn rybaka (1962), Samochodzik i templariusze (1971), Pan na Żuławach (1982–1984) czy Królowa Bona (1980). Wśród późniejszych produkcji warto wspomnieć o filmach: Wiedźmin (2001), Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć (2012), Układ zamknięty (2013).

Kraj
Położenie

północ Polski, województwo pomorskie, nad rzeką Nogat

Orientacyjna odległość

240 km od Warszawy

Lotniska
Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

PLN

Przykładowe ceny

– zestaw śniadaniowy: 12 zł
– zestaw obiadowy: 11–20 zł
– piwo 0,5 litra: od 5 zł

Komunikacja

– dojazd do miasta samochodem lub pociągiem
– po mieście można poruszać się autobusami lub taksówkami

Co warto zobaczyć
Co warto zjeść i wypić

– dania z gęsiny
– śledź marynowany
– kiszka szwedzka
– zupy: kartoflanka, czernina, brukwianka

d64hl08
d64hl08