Trwa ładowanie...
d9ju0ck

Oman

Największe atrakcje
Strefa czasowa:

UTC +4

Waluta:

rial ormiański (OMR)

Języki:

arabski

Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Oman jest państwem arabskim, które zaczyna zyskiwać popularność wśród turystów z całego świata. Do jego bogactw naturalnych należą piaszczyste plaże oraz malownicze pustynie.

Oman – położenie, stolica, ustrój

Oman to państwo w Azji, na Półwyspie Arabskim, nad Morzem Arabskim i Zatoką Omańską. Graniczy ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Arabią Saudyjską i Jemenem. Jego powierzchnia wynosi około 309,5 tysiąca kilometrów kwadratowych, czyli prawie tyle samo, co powierzchnia Polski (312,7). Oman należy do Ligi Państw Arabskich.

Stolicą Omanu jest miasto Maskat, które ma około 1,3 miliona mieszkańców. Połowa z nich to imigranci. W usytuowanym na północy Maskacie mieszczą się budynki najważniejszych instytucji państwowych, włącznie z pałacem sułtana. To tutaj urodziła się znana australijska aktorka i scenarzystka Isla Fisher ("Polowanie na druhny", "Na pewno, być może", "Wyznania zakupoholiczki", "Iluzja", "Wielki Gatsby", "Grimsby") – żona Sachy Barona Cohena ("Borat", "Sweeney Todd", "Bruno", "Nędznicy", "Grimsby", "Alicja: Po drugiej stronie lustra").

Inne duże miasta Omanu to: As-Sib, Suhar, Nizwa oraz oddalona o prawie 1000 km od stolicy Salala, która jest największym ośrodkiem miejskim na południu kraju.

W Omanie panuje ustrój zwany oligarchią dziedziczną. Głową państwa jest sułtan (obecnie – od prawie 50 lat – Kabus ibn Sa’id, który w zamachu stanu obalił swojego ojca) sprawujący formalnie władzę absolutną. W rządzie istnieje jednak dwuizbowy parlament. Obowiązuje tu muzułmańskie prawo szariatu. Religią państwową jest islam, a językiem urzędowym – arabski.

Oman – atrakcje i zabytki

Uroki i atrakcje Omanu są doceniane przez międzynarodowe gremia. Sześć obiektów znajdujących się na terytorium tego kraju zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Niestety, jeden z nich – rezerwat antylopy arabskiej oryks – wykreślono ze względu na dewastację spowodowaną decyzjami władz.

Na liście dalej pozostają:
fort Bahla – gliniana twierdza przy pustynnej oazie w pobliżu Nizwy, u stóp góry Djebel Akhdar. Jej historia sięga znacznie dalej niż do XVII wieku, kiedy to została odbudowana po zburzeniu przez Persów,
starożytne miasto Qalhat – zabytkowy kompleks miejski na wschodnim wybrzeżu Omanu. Jego najprężniejszy rozwój przypadał między XI a XV wiekiem, kiedy to należał do głównych ośrodków handlowych Półwyspu Arabskiego,
stanowiska archeologiczne Bat, Al-Chutm i Al-Ajn – prehistoryczne osiedla odkryte w zachodniej części gór Al-Dżabal al-Achdar. Najwyższe budowle sięgają 8 metrów. Są to grobowce zbudowane z kamiennych płyt,
szlak kadzidła – historyczna trasa handlowa prowadząca od południowej części Półwyspu Arabskiego do wybrzeży Morza Śródziemnego. Zaczyna się w omańskiej miejscowości Mirbat. Na obszarze Krainy Kadzidła leży oaza Wadi Dawka słynąca z drzew Boswellia,
systemy nawadniania typu afladż – podziemne kanały nawadniające, których budowa rozpoczęła się w V w. n.e. Tworzą one rozległy system irygacyjny o łącznej długości 2900 km i są zdolne do zaopatrzenia w wodę 17,6 tysiąca hektarów pól.

Atrakcją dla turystów odwiedzających Oman jest również pałac sułtana w Maskacie. Można oglądać go tylko z zewnątrz. Szczególnie okazale prezentuje się nocą – po włączeniu oświetlenia. Warto zobaczyć też meczet sułtana Qaboosa, który wraz z przyległościami zajmuje powierzchnię prawie 42 hektarów. Podłoga jest pokryta gigantycznym dywanem (tkanym przez 4 lata), a na suficie wisi 11-tonowy żyrandol ze złota i kryształów Swarovskiego.

Oman – pogoda i klimat

Pogoda w Omanie sprzyja turystyce w zasadzie o każdej porze roku, ale od maja do września można spodziewać się temperatur znacznie przewyższających te, które panują w Polsce. Większość opadów występuje na północy od grudnia do lutego, zaś na południu od lipca do sierpnia (wówczas przechodzi tamtędy letni monsum znad Oceanu Indyjskiego). Klimat zwrotnikowy suchy sprawia, że nawet w najchłodniejszym miesiącu – styczniu – słupki termometrów nie powinny wskazywać mniej niż 16 stopni Celsjusza.

Oman – wakacje nad Morzem Arabskim

Urlop w Omanie to oferta, z którą wychodzi wiele polskich biur podróży. Tygodniowy pobyt zimą w słonecznym regionie Salalah, w luksusowym hotelu z formułą all inclusive, można wykupić już od 4 tysięcy złotych. Do popularnych kurortów należą m.in. Salalah Rotana Resort, Alila Jabal Akhdar, Al. Nahda Resort & Spa czy Shangri-La Al Husn Resort & Spa.

Droższe są wycieczki objazdowe, np. wzdłuż szlaku kadzidła, który z Omanu biegnie w kierunku Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Dużą część kosztu samodzielnie organizowanej wyprawy do Omanu stanowi zakup biletów lotniczych. Ich cena rzadko spada poniżej 2 tysięcy złotych (w dwie strony). Z Polski najtaniej można dolecieć do Maskatu (z przesiadką).

Aby wybrać się na wakacje do Omanu, trzeba również wnieść opłatę za wizę (ok. 200 zł), którą da się wyrobić online. Nie można liczyć tu na tanie noclegi, ponieważ za usługi hotelowe obowiązują stałe ceny (ok. 250 zł). Wypożyczenie samochodu kosztuje ok. 100 zł za dzień, ale cena paliwa jest znacznie niższa niż w Polsce (tylko 1,2 zł za litr).

Oman
Przykładowe ceny

– najtańszy zestaw obiadowy: falafel, hummus, pita, warzyw i ostry sos: ok. 1,5 OMR (15 zł),
– nocleg w hotelu: ok. 25 OMR (250 zł),
– wypożyczenie samochodu na 1 dzień: ok. 10 MR (100 zł),
– dostęp do internetu w kafejce: 2–3 OMR (20–30 zł) za godzinę,
– paczka kadzidła na targu: 5 OMR (50 zł).
_________________________________________
Należy pamiętać, że w Omanie istnieje zwyczaj targowania się, w związku z czym panuje bardzo duża rozbieżność cenowa.

Komunikacja

brak kolei, słabo rozwinięta komunikacja miejsca – turyści poruszają się busami, taksówkami oraz wypożyczanymi autami

Co warto zjeść i wypić

W kuchni omańskiej przeważają ostre przyprawy i curry. Wiele dań bazuje na ryżu i samosie. Można tu zjeść również kebab z wielbłąda. Często serwuje się również daktyle, które są podawane do kawy, podobnie jak inne suszone owoce i orzechy. Omańczycy słyną z umiłowania do kawy, którą piją kilka razy w ciągu dnia. Jako deser na stołach pojawia się zwykle halwa – przysmak o konsystencji galarety.

Czas lotu / jazdy samochodem

Warszawa–Maskat: ok. 9 h samolotem i ok. 66 h samochodem

Orientacyjna odległość

ok. 6618,5 km

Wiza

obowiązuje wiza upoważniająca do maksymalnie miesięcznego pobytu

Służba zdrowia

W Omanie turyści raczej nie muszą obawiać się o zdrowie. Szczepienia przed wyjazdem nie są konieczne. Kraj ma wiele nowoczesnych szpitali i dobrze wyposażonych aptek. Największe zagrożenie stanowią upały. Zaleca się picie dużej ilości wody – koniecznie butelkowanej. Najlepiej unikać kąpieli w otwartych zbiornikach, by nie narazić się na schistosomatozę wywoływaną przez pasożyty zwane przywrami.

Bezpieczeństwo

W zatłoczonych miejscach zdarzają się kradzieże kieszonkowe. Przed wyjściem na targowisko warto zostawić kosztowności w pokoju hotelowym. Trzeba też uważać, przechodząc przez ulicę, ponieważ w Omanie piesi nie mają pierwszeństwa na drodze.

Przydatne informacje

W Omanie nie ma polskiej ambasady.

Religia / obyczaje

– Oman jest krajem muzłumańskim, dlatego poza kurortami obowiązuje skromny strój (w przypadku kobiet zakryte nogi i ramiona, a w miejscach kultu również włosy); bikini na plaży publicznej nie jest mile widziane,
– zawsze trzeba pytać o zgodę na fotografowanie i filmowanie; kobiety nie lubią być uwieczniane na zdjęciach,
– dni robocze wypadają od soboty do środy; piątek jest dniem świętym i niektóre muzea oraz sklepy mogą być wtedy zamknięte; od 13.00 do 17.00 trwa przerwa na lunch.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9ju0ck
d9ju0ck
d9ju0ck